| تیم فنی

سید خلیل عالی نژاد

28 تیر, 1401

دلبرا پیش وجودت همه خوبان عدمند                      سروران بر در سودای تو خاک قدمند

شهری اندر هوست سوخته در آتش عشق               خلقی اندر طلبت غرقه دریای غمند

 

صدای دلنشین، سیمایی عرفانی، رفتاری درویش وار، کرداری پاک وگفتاری زلال ملقب به بی قرار.بزرگ مردی از دیار صحنه ی کرمانشاه،سید خلیل عالی نژاد متولد ۱۳۳۶ پدرش سید شاهمراد عالی نژاد از نوازندگان تنبور بود.وی از نوجوانی به تشویق مادر گرامی و یکی از بستگان به نام سید نادر طاهری به ساز تنبور که سازی موروثی در بین این خاندان است ، روی آورد.از اساتید سرشناسی او می‌توان به استاد سید امرا… شاه ابراهیمی، استاد درویش امیر حیاتی و استاد عابدین خادمی اشاره کرد.

استاد عالی نژاد نواختن تار ،سه تار و دف و نیز آواز  را نزد اساتید خود فرا گرفتند و سرپرستی گروه تنبورنوازان صحنه را بر عهده داشتن ، انگشتان وی در نواختن تنبور سحرآمیز بود و طنین نوای تنبور وی با صدای عرفانیشان چنان دل انگیز و شیوا بود که روح هر شنونده ای را جلا می داد. وی اولین کنسرت خود را در سال ۵۴ در تالار رودکی با گروه استاد شاه ابراهیمی اجرا کرد.

در اوایل دهه ۶۰ گروه تنبور شمس به سرپرستی کیخسرو پورناظری تشکیل شد و عالی نژاد به جمع این گروه پیوست. حاصل همکاری با گروه تنبور شمس، تکنوازی و آواز ماندگار سید خلیل در کاست صدای سخن عشق بود که با صدای شهرام ناظری انتشار یافت.

وی در سال ۱۳۷۵ در رشته موسیقی از دانشگاه هنر فارغ التحصیل شد و پایان نامه اش را با عنوان «تنبور از دیرباز تاکنون» به رشته تحریر در آورد. که از منابع مهم در زمینه تنبور می باشد . سپس استاد در پی تنظیم تقویم کردی برآمد که آن را نیز کامل کرد.او تحقیقات فراوانی در زمینه کتب قدیمی، تقویم کردی و متون کهن یارسان انجام داده بود. عالی نژاد حدود 10 سال از عمرش را صرف تحقیق درباره نجوم و گاه شماری کردی مورد نیاز جامعه یارسان کرد، که نتیجه آن ارائه “تقویم کردی گرمسیری سلطانی” است که پس از تایید آن توسط مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، به چاپ رسید که خود خدمتی ارزشمند به جامعه یارسان بود.

سید خلیل علاوه بر نوازندگی در ساخت تنبور و سه تار نیز مهارت داشت، ساخته ها ایشان با مهر شیدا و مهر قلندر موجود است.

از کتاب های استاد میتوان بهتنبور از دیر باز تا کنون، رساله یاری، ترجمه و تفسیر دقیق کلامهایی همچون بخشی از کلام حضرت شیخ امیر و کلام حضرت تیمور بانیاران، مقابله نسخ و ترجمه و کتابت کلام حضرت خان الماس وآلبوم‌ها ی وی عبارتند از: آئین مستان، ثنای علی، زمزمهٔ قلندری، آیین قلندری.

در روز یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۸۰ این اسطوره بی بدیل موسیقی عرفانی در حالی که فقط ۴۴ بهار از عمرش می گذشت، در آموزشگاه خود در شهر گوتنبرک، کشور سوئد با ضربات ناجوان مردانه چاقو به شهادت رسید و پیکر مطهرش را به آتش کشیدند.خاموشی ناباورانه هنرمند بزرگ واقعه ای بسیار تلخ برای نه تنها جامعه یارستان بلکه برای موسیقی ایران بود.

سید خلیل عالی نژاد نابغه تمام عیار در زمینه موسیقی بود و علاوه بر موسیقی مقامی کرمانشاه، بر ردیف سازی و آوازی موسیقی سنتی ایران نیز تسلط کامل داشت. و توانست آثار ارزشمندی از خود به میراث بگذارد. هر ساله در روز ۲۷ آبان همزمان با عروج قلندر بیقرار ، افسانه تنبور ایران زمین در کنار آرامگاه ابدی ایشان در شهر صحنه ، علاوه بر نوازنده‌های محلی، نوازنده‌هایی از گروه‌های مشهور ملی و بین‌المللی و نیز گروه‌هایی از سلیمانیه عراق و علویان ترکیه گرد هم می آیند، تا با دف و تنبور، نوایی عاشقانه در فراق معشوق ، بنوازند. و یاد این استاد ادب،اخلاق و عرفان را زنده نگه دارند.

 

 

درباره ما

  • این انستیتو یک انجمن علمی،فرهنگی،ادبی، هنری است؛ که در خصوص منطقه ی پهلویان و یارسان که شامل ایلات لک، کلهر،هورامانی، فیلی، دیملی و سایر مهاجرین از این منطقه هستند فعالیت میکند.

    Detta institut är en vetenskaplig, kulturell, litterär och konstnärlig förening. Regionerna Pahlavian och Yarsan, som inkluderar Lak, Kalhor, Hawramani, Fili, Dimli och andra invandrare från regionen, är aktiva.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به یارسان می باشد